Poslední projektový výlet za zahradní terapií do sousedního Německa - III. díl

05.09.2023

Poslední den exkurze patřil Psychiatrické nemocnici Vitos Rheingau. Martin Pfannekuch nás provázel od vstupní brány až po "vrchol" zařízení. Při této prohlídce jsme rychle pochopili, proč byla tato "nemocnice s teorii dobrého výhledu" založena právě tady, a proč Martin mluvil o využití topografie zařízení při léčbě pacientů.


Psychiatrická nemocnice Rheingau patří do sítě podobných zařízení státní instituce Vitos. Jejími pacienty jsou osoby s psychosomatickou nebo psychickou poruchou všech věkových kategorií. Někteří z klientů kliniku neopustí do konce svého života. Klinika byla založena v roce 1849 a vycházela z nutnosti, poněvadž osob s psychickými potížemi postupně přibývalo a klášter Eberbach, který tuto péči zajišťoval, už nebyl schopen obstarat všechny potřebné. "Teorie dobrého výhledu" vycházela z toho, že osobám s psychickou poruchou prospívá krásné prostředí a hezký výhled. Nemocnice je umístěna v nádherné přírodě pod svahem a topografie místa je tak důmyslně využívána jako terén nabízející vždy o něco náročnější výzvu, ovšem s odměnou vždy o něco zajímavějšího a jiného výhledu. Krásný výhled zde funguje nejen jako léčebný prostředek psychiky, ale i motivace k tomu vyškrábat se postupně ze svého pokoje přes relativně strukturovaný park přes méně udržované části "divočiny" až na samý vrchol s lavičkou a dobrým výhledem! k rozjímání. Pro zdravého jedince otázka pár desítek minut, pro osoby s psychickou poruchou, s velkým množstvím léků, bez fyzické zdatnosti možná program na několik týdnů.


Soudní psychiatrie je součástí této staré nemocnice poměrně krátce, tedy 25 let. Přesto má uzavřené oddělení k dispozici poměrně velký dvůr ve tvaru U s několika vzrostlými stromy a několika betonovými vyvýšenými záhony. Pacienti tohoto oddělení jsou zde opět z nařízení soudu a z důvodů bezpečnosti jsou kladené vysoké nároky na mobiliář této "zahrady". Nicméně Martin, coby zahradní terapeut tohoto oddělení, je optimistický a těší se na další vývoj. Navázal spolupráci s místními zahradníky, kteří pečují o celý areál zařízení (vnitřní park, vinice, les, který navazuje přímo na areál nemocnice). Pacienti soudní psychiatrie se podle postupu v léčbě přesouvají v rámci vnitřně nastaveného systému "stupňů ochrany" a po čase mohou podle určitých pravidel uzavřený objekt opouštět do areálu i mimo areál nemocnice. Martin tedy plánuje se svými pacienty pečovat nejen o vnitřní zahradu, ale k dispozici má i celý terapeutický park, byť s bezpečnostními omezeními pouze pro některé pacienty. Při práci s těmito klienty využívá i práci s pokojovými rostlinami a také dřevařskou dílnu.

Potěšující jistě je, že právě pro tyto pacienty jsme nabídli Martinovi hned několik konkrétních možností pro různé činnosti uvnitř i venku, takže hlavní účel projektu – výměna zkušeností a sdílení inspirace byl rozhodně naplněn.


Nicméně, jak už to bývá, vše má svůj konec, a tak i tento projekt. Všichni účastníci se shodli, že jim byl velkým obohacením. A stejně jako konec starého přináší neodbytně i začátek nového, můžeme se určitě těšit, že se v terapeutických zahradách sejdeme zase jinde a jindy. A do té doby se můžeme těšit ze zahrad, kde se nacházíme, ať už v práci, doma, venku, v květináči, na obrázku nebo jen v představě.


Krásně babí léto přeje AZT.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky