Poslední projektový výlet za zahradní terapií do sousedního Německa - II. díl

05.09.2023

Sobotní den exkurze byl věnován terapii se zvířaty. Navštívili jsme terapeutickou farmu specializované státní kliniky Rheinhessen Fachklinik v Alzey, která se zaměřuje na pacienty s psychosomatickými, psychickými a psychiatrickými obtížemi pro všechny věkové kategorie. Během prohlídky nás prováděla ergoterapeutka farmy Ina Schiatti. Její entuziasmus byl příjemně nakažlivý, citlivě nám představovala nejen jasné klady této práce, ale i její skrytá zákoutí, např. náročnost veterinární péče. Kladla velký důraz na well-being a kvalitu života zvířat v terapii. Postupně jsme se seznámili s mnoha zvířecími terapeuty – poníci, kozy, prasata, osli, králíci, morčata, pávi a další exotické ptactvo. Ina nám představila různé charaktery zvířat, jejich přínos a přiblížila konkrétně, jak zvířata v terapii pomáhají klientům naplňovat jejich cíle.


Velmi zklidňující bylo sledovat stádo daňků ve větším výběhu v parku, právě pro tento účel jsou využíváni i v terapii. Řada pacientů se setkává se svými návštěvami právě v prostředí terapeutické farmy. Přítomnost zvířat nabízí mnohá témata k odlehčenějšímu rozhovoru a vzájemnému sblížení. Zároveň je klinika otevřená veřejnosti a farma je oblíbená jako cíl zejména pro rodiny s dětmi, nabízí se tak přirozené prostředí pro setkávání se "zdravé" veřejnosti a pacientů nemocnice. Terapeutická farma zaměstnává dva ergoterapeuty se zaměřením na terapii se zvířaty a péči o ně. Další skupina čtyř pracovníků se věnuje údržbě parku, zahrady, záhonů a velkého skleníku. Tyto prostory zatím nejsou využívány pro systematičtější zahradní terapii, i když se do některých činností mohou pacienti po dohodě zapojit.


Odpoledne jsme pak pro zpestření zavítali na rodinnou farmu Kamelidenhof v Kisselmühle, kde nás provázela Katharina Messing, kolegyně Martina Pfannekuch, našeho průvodce, z jeho nového zaměstnání. Na farmě je přes 200 zvířat, z toho více než 150 tvoří lamy a alpaky, velbloudi a dromedáři. Zejména lamy a alpaky jsou využívány v práci s klienty. Tato rodinná farma je soukromá a služby jsou zde placené – v nabídce jsou projížďky na velbloudech, procházky s lamou nebo alpakou nebo různé aktivity ve stáji a na farmě. Katharina a Martin jsou velmi krátce kolegové v nedalekém psychiatrickém zařízení Vitos Rheingau, a tak už spolu zvažují budoucí možnosti spolupráce a využití terapeutického působení farmy na klienty soudní psychiatrie, kde konkrétně Martin pracuje. Naštěstí pro nás jsme nemuseli čekat na dalekou budoucnost a mohli se projít se "svou" lamou nebo alpakou (ano, je v tom rozdíl) už ten den. Farma je navíc umístěná v nádherném rozlehlém lese, doslova "uprostřed ničeho", jak Martin s oblibou říkal.


Třešničkou na dortu naplněného dne byla návštěva cisterciánského kláštera Eberbach, který se proslavil natáčením filmu Jméno růže. Klášter je "hned" v sousedství mezi farmou Kamelidenhof a zařízením Vitos Rheingau. Krátkou a krásnou prohlídku, kdy jsme střídavě obdivovali staré cedry a architekturu kláštera, zakončujeme degustací místního rýnského, které je odrůdou typickou pro tuto oblast.


Pokračování příště.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky